2011. 07. 28.

GUSZTÁV PÁLINKÁT FŐZ :)


2012.07.18. 

Mivel sokan olvassátok ezért ide az elejére írom, hogy a blog elejét, mint kezdeteket olvassátok, de a végén van a lényeg, amire sok próbálkozás után jutottunk.

2011. májusában Guszti gondolt egyet, - mégpedig -, ha nekem a főzés a hobbim, akkor neki a pálinkafőzés lesz!

Bele is fogott, csináltatott "Rézművessel" egy  20 literes dupla falú rézüstöt a hozzávaló hűtővel és csövekkel, gáz zsámollyal, illetve beszerezte a szükséges felszerelést: kotyogós hordót, kegyszereket, fokolókat, hőmérőket, pipettákat,  mérőhengereket. stb.

Az első főzéshez 50 liter sárgabarack cefrét készített. A magozást egyenlőre kézzel csináltuk, aztán fúrószárral is próbálkoztunk, de végül is, ha belekerül a pektinbontó, utána már kézzel is könnyen kiszedhető volt a mag.



a pálinkák felcímkézve, elég jól néz ki:))

Barack a hordóban


A kotyogó működése:


---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Ezek is szükségesek nem csak "szívvel-lélekkel"
                                          (talán mégsem, most már tudjuk 2012.)                                       
Ez a fokoló is jó lesz valamire! :)
(semmire nem volt jó 2012.)

Ma 2011.07.30. van és azóta annyi történt, hogy a cefre beindult, már keverni kellett , rázogatni és újabb kegyszerek kerültek bele illetve még egy kevés cukor is.



Jól látható a rétegződés

Most így néz ki a cefre





2011.08.16.
Tegnap este megérkezett a 7 rekesz szilva. Nem részletezném, de sokáig dolgoztunk vele.























6 rekesz ment cefrének az utolsóból meg csináltam lekvárt, le is fagyasztottam és még szilvás gombócot is. A szilvás cefre (a felében benne hagytuk a magot, majd ha leülepszik kézzel ki lesz szedve) Ezt a cefrét technológiailag máshogy készíti, másfajta élesztővel, másfajta adalékokkal.

2011.08.18
Megérkezett a főző!


Dupla falú főzőüst (Mikrobi)


20 literes és pont elfér a konyhában.
Olyan helyes kis üst, látszik rajta, hogy szakértő gondossággal készítették.




Készül a grafikon is, minden adat rögzítve 10 percenként,
hőmérséklet, lejövő párlat mennyisége, alkoholfok.


2011.08.19.
Minden a helyén, kezdődhet a cefre főzése.


Az első főzettel 3  óra alatt megvoltunk, ezt kell még 2 x megismételni, minden alkalommal szétszedni, a maradékot kiönteni, elmosogatni és újra feltölteni majd alágyújtani.


Akkor lesz meg az összes alszesz, amit holnap egyszerre lehet lefőzni.


Ami biztos, hogy finom barack illata van már most.



2011.08.20.
Tegnap végül is 13 óra alatt végeztünk, ebben már a mosogatás és rendrakás is benne van.


Ma reggel az átszűrt, kozmaolaj mentes alszesz újra belekerült az üstbe és ma kezdtünk bele az "esszencia" főzésbe.4 cl rézeleje és 2 dl előpárlat leválasztása után, már csak az illatos pálinka csepegett.


Alkoholfoka 85 fok felett van, mert nem tudjuk megmérni csak az ez alatti töménységet:))

Az aromaanyag minimálisra csökkentett elillanását
egy ráborított pohárral oldottuk meg.

Ennek végül is nincs jelentősége ellenben közvetlen a kifolyócső alá tett kozmetikai vatta sok szennyeződést megszűrt. Érdemes minden főzésnél tisztát tenni alá.
Videók


Főző berendezés

És működik!


Csak tudományosan!!!

A pálinkáról csak annyit, jól adott. Minden a papírforma szerint alakult. Az ízének még alakulnia kell, de az illata nagyon gyümölcsös.




2011.08.30.


Megtörtént a második főzés is, mert a hétvégén a szilvát is lefőzte a Guszti. Ezt teljesen másképp készítette, hamarabb el is készült, a végeredmény pedig -olyan mint a sütijeim- tökéletes. :))Már most finom szilva illata van és még valamilyen virág illatot is lehet érezni. 48 fokosra állította be az ajándékba szánt üvegcsék szeszfokát. Osztogatja  is mint a frutit, hűűű  nagyon büszke rá:))


2011.09.25.

Hoppá, újra írok hozzá, mert a statisztikából látom, hogy ma is sokan olvassátok, így leírom, hogy az elmúlt hónapban mi történt.


A szilvából már csak 2 ajándékra szánt üvegcse maradt (ezt az apjának és a nagybátyjának szánja )a többit elosztogatta, nagyon- nagyon jóra sikerült. Megvette az üvegeket, pecsétviaszba is mártotta a kupakokat, sőt már a címkét is megtervezte, már csak ki kellene nyomtatni.


A képen 4 féle pálinka a pecsétviaszos a szilva és a körte, a demizsonokban meg őszibarack és a sárgabarack. 

/Most már kapisgálom én is, hogy mi a lényeg. Fontos a cefre, ha nem ütődött, töttyedt, netán rohadt gyümölcsből van, akkor az úgynevezett moslék sem büdös. Kellően sokat kell elvenni a finomításkor az elő párlatból és 40 foknál alább a végét már nem érdemes főzni. Így tényleg extra minőségű pálinkát lehet készíteni. Persze ez a mi tapasztalatunk. Olvastam egy cikket: Index 2011.04.28.  ahol 10 féle pálinkát hasonlítottak össze laborban, ebből 5 házi pálinka volt (ezek közül csak 1 felelt meg a minőségi kritériumoknak, mindegyik masszívan elő- és utópárlatos volt. Magas etil-acetát, metanol és etil-karbamát tartalommal, ez utóbbi mérgező anyag, csonthéjas gyümölcsből a magok eltávolítása nélküli erjesztésnél képződik, nincs is nálunk engedélyezett határértéke! /

A képről már kiderült, hogy azóta lefőzött a Guszti egy adag körtét és a tegnapi napon pedig belekezdett az őszibarackba. Tegnap már le is főzte ma jön a finomítás. A délelőtt ezzel telt, még nincs meg a végeredmény, de eddig úgy volt, hogy kb. 50 l cefréből lett kb.4,5 l   48 fokos pálinka. Mindez 21 munkaóra alatt. 

Elég munkaigényes hobbi. Minden adag cefre előtt tökéletesen fényesre  kimossa  a rézüstöt, citromlével. Minden csövecskét átmos, az üst teljesen rézfényes minden fázis előtt.

Na már megvan az őszibarack végeredménye, több mint 5 liter lett. Talán azért lett több, mert nagyon érett volt a gyümölcs.


2011. 10.03.

Van egy újabb adag, ez viszont már vegyes gyümölcsökből készül. Ebbe cukor helyett fruktózt tett, persze a nélkülözhetetlen egyéb kegyszerek mellett és azt mondta, hogy újra megpróbálkozik az aromásítással amire a Lallzyme BETA szert használja, ezt csak azért tudtam leírni, mert itt van a doboz az orrom előtt és elolvastam:)) Ezzel 2-3 hetet kell, hogy álljon és utána lehet főzni. Na kíváncsi leszek.



2011.10.05.

Ma ki lett nyomtatva a minta darab a címkéből , nekünk nagyon tetszik:))

2011.10.21.

Ma reggel kezdett neki a vegyes gyümölcsnek, ez nem nagy mennyiség, két töltéssel lefőzte. 31 liter cefréből lett 7,7 l al-szesz. Most éppen a főző sikálása folyik belülről majd ezután következik a finomítás, szerintem estig be is fejezi. Majd folytatom, hogy mennyi lett. : 3 liter 

2011.11.12. 


Ma reggel a Guszti vett  35 kg almát, mert már nem maradt semmi pálinka és akkor mi lesz a karácsonnyal?
Megmosta, feldarabolta,  keverőszárral  pépesítette, úgyhogy ez a főzés készül majd karácsonyra ajándékba. Majd csinálunk névre szóló címkéket és szerintem az az én bonbonjaimmal már tök jó lesz:)
A cefrét 22 C fokon tároltuk, ami kifejezetten ideális neki.

2011.12.03.

Ma reggeltől estig sikerült lefőzni az almát. Meglepően egyszerű volt és igen jó volt a kihozatal is. 
Délelőtt éppen almás pitét csináltam, így adta magát az ötlet, hogy az alma héját nem dobjuk ki, hanem beletesszük a finomítási szakaszba az aromásítás segítésére.
A végeredmény 3,75 l - 50 fokos pálinka lett.

2011.12.06.
A sikeres almán felbuzdulva úgy döntöttünk, hogy megpróbálkozunk a narancs pálinkával vagy párlattal. Ma vettünk 28 kg narancsot és 21 kg banánt, megtisztítva és összetörve 30 liter cefre alap lett belőle. Isteni az illata és én is hasznosítottam egy nagy fazéknyi narancshéjat. Kandírozott narancshéjat készítek, jó sokat, az ajándékba szántakat még csokiba is forgatom.
narancs és banán


fúrószáras pépesítés
Fúró szárral pépesítettük, hozzáadtuk a kegyszereket és a kotyogós hordó kikerült az ajtó elé, ahol kb 20-22 fok van állandóan és azt tapasztaltuk (az almánál), hogy jobb ha alacsonyabb a hőmérséklet.
narancs és banán pépesítve
2011.12.25.

Tegnap kipalackoztuk és felcímkéztük (névre szólóan) az almapálinkát. A tetejére pecsétviasz került.  Hármat belőlük már ma elviszünk karácsonyi ajándéknak, holnap meg vendégek jönnek ők kapják a többit.



2012.01.01.

A névre szóló almapálinkának mindenki örült, de tényleg örültek, nemcsak úgy udvariaskodtak:)
Na és új év első napján ki mit csinál? Hát Gusztáv pálinkát főz!:)))))

Ma került sor a narancs-banánra. A cefrének nagyon kellemes az illata. Reggel 10-kor kezdett neki a főzésnek, nemsokára kimentem és megillatoztam a kifolyó nedűt, erős kifejezetten banán illata volt, olyan, mintha banán likőr lett volna. Ezt az illatot végig tartotta ami azért volt furcsa nekem, mert a narancsból tettünk bele egy picivel többet.

Az elő párlat és utópárlat  elválasztás több részletben történt, a kozmaolaj eltávolítás jeges fürdővel, finomítás után 2,7 liter 60 fokos párlat maradt. Ezt most a demizsonban levegőztetjük, de azért papírral lefedve. Hova tud ez még alakulni? Már most isteni illata van, de ehhez kellett az a sok tanulás és tapasztalat a korábbi pálinkafőzésekkel. 


Visszagondolva az elmúlt évre, a szilva volt a legeslegjobb, a vegyes gyümölcsök, körte, őszibarack  szintén nagyon jók voltak, és az alma most itt az év végén hetek alatt is jó lett, az elején nem volt annyira illatos, de mire palackoztuk, kifejezetten érezhető volt már az alma íz is, nemcsak az illat.

Az elválasztás során nagyon kell figyelni, ez a titok és sajnos sokat kell elválasztani:-(

De ez a narancs-banán, szinte biztos, hogy ez lesz a legfinomabb, legaromásabb:)

2012.01.08.

Egy hét telt el szellőztetéssel és a banán illat mellet ízében előjött a narancsnak a fehér héja. Nem keserű hanem édes. Ma vitt át kóstolót a Guszti a szomszédba és azt mondta, hogy nemsokára nekikezd egy újabb cefrének, ami talán újra alma lesz, mivel nem nagyon van más januárban és olyan könnyű volt dolgozni vele.

A G. névnapjára megvettem a "Pálinkaüst"-től a Tradicionális lepárlás művészete című könyvet. Két napig rá sem nézett, de ma láttam, hogy jegyzetelget belőle:)


2012.01.10.


Ma le lett palackozva 1 ajándék üveg a narancs-banán párlatból. Olyan illata van mint a banán likőrnek az ízében viszont ott van a narancs is. Csatos üvegbe került, mert még csak 10 napos.





2012.01.20.

Ma egy újabb 35 l cefre készült almából. Most utána számolok, hogy eddig mit is főztünk le: 1. sárgabarack, 2. szilva, 3. körte, 4. őszibarack, 5. vegyes gyümölcs, 6. alma, 7. narancs-banán és most a 8. alma.

Tegnap éppen a narancs-banánról beszélgettünk, hogy egyszerűen fantasztikusan jó lett, (ezt a Guszti naponta kóstolással ellenőrzi:)).



A másik, hogy a szomszédunk kedvéért, tegnap belekezdett egy sörfőzési dologba is, csak egy kisebb 26 l-es adagot csinált, most az is kinn "pukizgat" az ajtó előtt az alma mellett. 
palackozás és megy pihenni, hogy a bubik képződjenek benne



A kupakolóval vigyázni kell, mert hamar letöri az üveg nyakát.-(

A sörkészítés egész nyáron ment:)



2012.02.11.


sokkal rövidebb, enyhe dőlésszögű lepárlócső
Ma kerül sor az elkészített alma lefőzésére, de újabb változtatásokkal. 

A változás most a főzőnél lesz, mert a hosszú és magas réz lepárlócső helyett, egy sokkal kisebbel történik a mai főzés. 

Ráadásul a cső nem felfelé emelkedik, hanem enyhe dőlés szögben, de majdnem vízszintesen. 

Történt egy másik komfortosítás is: a hűtőhöz vezető csövek véglegesre lettek szerelve, mostantól nem kell majd le-fel  tekergetni, pakolászni és a visszafolyó víz is közvetlenül lett bekötve a lefolyóba, így már azt sem kell kerülgetni.

Milyen jó, hogy nem dobtam ki a CD tartót? Pont méret:)


a hűtővizes csövek sincsenek már útban
2012.02.12.

Megtörtént a finomítás is. Elő párlat: 1%,  pálinka= közép párlat: 4,4 l  68 fokos.

A rövid cső a kevesebb és pontosabb elő párlat  elválasztás miatt készült és úgy néz ki, legalább is ennél a főzésnél, hogy bevált.
Persze ez köszönhető a tiszta cefrének is.




2012.06.30.

A fenti almapálinka szinte semeddig sem tartott, így alig vártuk, hogy jöjjön a nyár és beérjenek a legcsodálatosabb pálinkának való gyümölcsök. Elsőnek a meggycefre lefőzése történt. 

Itt beigazolódott a régi mondás, hogy a kevesebb, néha több. Persze ezt nem a pálinkára szokták mondani, mégis igaz:

A meggycefre előkezelése: 2 % cukor, és kipróbáltunk egy új fajtaélesztőt és bevált. A korábbiaktól eltérően semmi mást nem adtunk hozzá, sem pektinbontót, sem savazást mivel olyan rövid idő alatt elkészült pontosabban 6 nap alatt. 
fajélesztő

Ennek az új élesztőnek köszönhetően tökéletes volt az erjedés, lepárláskor minimális mennyiségű elő-párlatot kellett elválasztani (1,5 %). A kihozatal is kielégítő lett a minősége pedig úgy néz ki ez a legjobb, legfinomabb pálinka.
Valószínűleg a cefrézési eljárásnak köszönhetően, kozmaolaj elválasztás nélkül a 40-50 fokra hígított pálinka kristálytiszta. 
Az eddigi ízpróbák azt mutatják, hogy a meggy 40 fokon adja ki a legízletesebb aromáját, illatát.

A cefréhez használt érett gyümölcsöt köszönjük a nagybátyámnak, nagynénémnek és apunak a szüretelést. Az új fajtaélesztőt pedig a következő cefréhez (sárgabarack) is biztos, hogy használni fogjuk.

2012.07.19.

Újból látom, hogy nagyon sokan olvassátok ezért folytatom. A meggypálinka aromája még csak jobban kiteljesedett. Javaslom mindenkinek, aki próbálkozik, hogy ne tegyen bele a cefrébe semmit, sem pektinbontót, sem aromásítót, sem citromsavat, max. egy kevés cukrot és az elválasztásra figyeljen, a főző legyen maximálisan tiszta, amit a rézfelület citromleves átdörzsölésével érhet el. A cefrébe ép gyümölcsök kerüljenek, magozza ki, 1-2 naponta az egészet tiszta kézzel keverje át és amint a cefre elkészült azonnal főzze le. Itt egy kevés habzásgátló szükséges lehet, de csak egy kevés.  
Természetesen a fenti drága élesztőt javaslom, mert ezzel értük mi el a lehető legtökéletesebb végeredményt. 
Vissza is gondoltunk a szilveszteri főzésre, amikor a narancs-banán párlatot csináltuk, az volt talán , ami ennyire intenzív volt illatot árasztott, már korán.

Azóta megtörtént a sárgabarack cefre lefőzése is. Ezzel a módszerrel 9 nap alatt elkészült a cefre, rendkívül illatos a végeredmény, mi minden esetben viszonylag sokat választunk el az elején, de erről korábban már írtam, akit részletesebben érdekel, írjon ide elérhetőséget és válaszolunk.

Ebből a főzésből vitt a munkatársaival megrendezett pálinkakóstolásra és ez a barack vitte a pálmát minden kóstoló szerint.


2012.08.30.

Ma szedtünk jó sok szilvát, ebből is gyümölcslé lesz.

A technológia most azért változik, mert 2 x 47 kg-os adagot készített cefrének, azonban két különböző fajtaélesztőt (csonthéjas gyümölcshöz) használunk és kipróbáljuk, hogy a végeredményt tekintve van-e különbség az élesztők között. Mindkét hordóban van még pektinbontó, élesztő tápsó  és a szilva magját is benne hagytuk, amit majd főzés előtt szűrünk ki belőle. 
A szilva pedig lehető legérettebb, mert leráztuk a fáról és a frissen lehullott szemeket szedtük fel.

Főerjedés alatt finoman átkeverjük naponta. Elképzelhető, hogy most cukrot nem teszünk bele, mert úgyis erjedés után rögtön ki lesz főzve. Ez várhatóan max. 1 hét.


az egyik hordó szilva cefre
2012.09.02.

Tegnapi napon le is lett főzve mind a 2 hordó és tényleg NEM RAKTUNK bele CUKROT, semennyit sem. A kihozatal jó volt, az elválasztásban sem volt hiba:)

Ez a szilva jobb lett, mint a tavalyi, pedig arra sem panaszkodhattunk. Hát nem egyszerű hobbi ez!:)
Mindig van valami apró kis változtatás, próbálgatás és lehet még jobb a végeredmény.

Sokszor láttuk a TV-ben, hogy a nagy pálinkafőzők az üstjeiket beépítik. Gondolta a Guszti, hogy ezt is ki kellene próbálni, így vett egy jó nagy lábon álló vas hengert, (ez lett a köpeny) aminek az oldalán 2 lyuk volt a forró levegő elvezetésére illetve az alján is, ahonnan pedig szívni tudja az oxigént az égéshez. Ebbe tette bele a főzőt és fából készített egy keretet a tetejére,  hogy a hő ne tudjon elillanni. 
Hétvégén lefőzte a harmadik adag szilvát. Ez majdnem 3 hétig erjedt, ugyanezzel a jó élesztővel, állandóan mozgatva volt a cefre, a keverőszárral lett minden nap megnyomkodva, átforgatva.

A végeredmény még aromásabb, mint az előző szilva, nem vad, hanem olyan, mintha aszalt szilva illata lenne, hihetetlen számomra, hogy apró változtatások, milyen komolyan beleszólnak a végtermék minőségébe.
Újra vissza lett téve a magasabb hosszabb hűtőcső és a gázfogyasztás is kevesebb volt.


az újdonság:)
2012.10.16.

Ma lesz a szőlő lefőzése. A cefre a szőlőszemekkel és a szárral együtt, cukor nélkül készített cefréből lesz lefőzve, ezzel az újabb módszerrel és köpennyel. A cefre szintén 3 hétig erjedt, naponta keverőszárral kevergetve. Tegnapra fordult meg a "párna vagy bunda" így ma már le kell főzni, hogy ne romoljon a minősége.

Ez volt az idei év utolsó főzése, reméljük kitart tavaszig.
Szerencséje a Gusztinak, hogy én alkoholt nem iszom, de azért sütik krémjébe szoktam belőle tenni:)
frissen ledarált csipkebogyó, cefrének

2012.december:  CSIPKEBOGYÓ PÁLINKA

A Guszti 7 órán át szedte a csipkebogyót egy speckó helyen egy kollégájával. Ő ismerte ezt a helyet,  ahol addig maradtak, amíg a ködben eltévedtek, de ez egy másik történet. Szóval szedtek 43 kg csipkebogyót. A kezét jól összekarmolták a tüskék, de valamit, valamiért:) 


csipkebogyó:)

Ezt még ott helyben ledarálták és hordóban hozta haza a Guszti, hogy a cefrével már itthon foglalatoskodjon.



csipkebogyó, akkor jó ha megcsípte a dér:)







Került bele pektin bontó és 22 C fokon hagyjuk állni, kb. 6 hetet. A korábban említett saját fajtaélesztője kerül hozzá, cukor egy kevés 3 kg az egészhez, ami 70 liter.


a csipkebogyót ledaráltuk



a csipkebogyó cefre





Majd folytatom, hogy milyen lett a kihozatal, ha készen van.




Beszámolok csak nagy vonalakban az otthoni sörfőzésről. Több lehetőség is adódik, létezik a konzerves egyszerű megoldás, ami a végeredményt tekintve ugyanolyan jó, mint a 8 órán keresztüli gabonafőzés. Kell egy hatalmas 35-40 literes főzőedény hozzá és egy gázrezsó a gázpalackkal. Készen kaphatóak a kellékeseknél az összeállított gabonacsomagok, élesztő, maláta stb. Szükségesek még olyan nagyFelirat hozzáadása tiszta fedeles vödrök, aminek az alján csapoló van. Szűrő, óriás tölcsér, hőmérő és még rengeteg minden kell hozzá, de semmi sem különösen drága.
Szerintem kezdésként mindenki a konzervvel próbálkozzon, majd "az íze miatt" főzzön is gabonából, de a végeredményt tekintve nincs óriási különbség.



Ha valakit komolyabban érdekel a téma:


Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése