2011. 12. 27.

SAJTOS ROLÓ GYORSAN

A szomszédunk a Katica nagyon isteni és szép sajtos rolókat tud csinálni. Mértani szabályossággal tekergeti a méretre vágott farudakra a leveles tésztát, ( a végeredmény éppen ezért gyönyörű ), szóval ritkán csinál.

2011.12.30. ma megérkezett a Katica féle sajtosroló is

Tegnap filmezés közben nagyon ettem volna, de akkor már késő volt, így ma reggel 7-kor nekikezdtem. 8-ra már el is mosogattam, lefényképeztem és telezabáltam magam vele. Persze az enyém nem olyan szép, de ugyanolyan finom:)

2011.12.30.

A Katica féle sajtos roló is így készül, de a Tanta Fanny tészta olajozott farudakra van feltekerve, nem felezte el a tésztát, hanem 1 cm-es csíkokat tekert fel. A krémhez pedig 3 féle sajtot használt: trappistát, füstölt sajtot és tejszínes krémsajtot a tömlőset. A rolók tetejét pedig megkeni egy kis tojással. Persze ez a gondosság, időben is több.



SAJTOS ROLÓ:
Hozzávalók:


1 csomag Tante Fanny készre nyújtott friss leveles tészta
10 dkg vaj
2 dl tej
2 kanál liszt
1 tojás sárgája

30 dkg reszelt sajt


Elkészítés: A sütőt előmelegítem 200 C fokra. A sajtot lereszeltem egy tálba. Egy kisebb edényben a tejet és a lisztet felfőzöm, majd lehúzva a tűzről belekeverek egy tojás sárgáját és a fele reszelt sajtot illetve a felkockázott vajat és jól kikeverem. Ez a töltelék.

A leveles tésztát kitekerem, keresztben elfelezem, 1-1,5 cm vastagságú csíkokra vágom és sütőpapírból tekert hengerre tekerem őket. (az első rúdhoz vágtam egy csíkot a sütőpapírból, de a többi az a tészta saját papírja volt, amiről már leszedtem és feltekertem a tésztát)

Mire feltekertem a sütő be is melegedett, és betettem, pár perc alatt készre sült. Kivettem és még melegében letoltam a papírról, de szerintem kihűlve sem ragadt volna hozzá és akkor nem a forró tésztához nyúlkálok.

Sajnáltam volna egy jó, eldobható nyomózsákot elpazarolni a sajtkrém töltésére, így egy tiszta zacskóba töltöttem a krémet, a végét levágtam és a hengereket mindkét oldalukon megtöltöttem, mindegyiket egyszerre. Ezután mártottam a két végüket a reszelt sajt másik felébe.

Készen is van, isteni finom, nagyon egyszerű:)

Egy egészen kevés sajtkrém kimaradt és mivel délután rántott húst csináltam, így már eleve úgy vágtam a szeleteket, hogy egy kis zsebet vágtam bele, ebbe tettem a maradék sajtkrémet és azért, hogy lehetőleg ne csurogjon ki sütés közben, 2 x paníroztam be.
Bő olajban, de nem túl forróban (ne lobogjon csak percegjen a hús körül), hogy átsüljön, kisütöttem.
Sült krumplival pont jó volt:)


2011. 12. 24.

ÜNNEPI MASCARPONÉS TORTA: EPERREL, KÓKUSSZAL, FEHÉR RUMMAL

Ma karácsony van és valamilyen sütit is készítek a pulyka mellé, de most kivételesen nem a szokásos diós-mákos-almás stb. mivel ebből már 2 x sütöttem, hanem a kedvencemet. Mi is a kedvencem? Hát a mascarpone krémes sütik. Van fagyasztott eprem, még nyáron szedtem Pomázon és van itthon kókusz is meg Malibu, illetve vettem rózsavizet a bonbon készítéshez, így most ezt is belerakom.

Szervezésileg az a legjobb, ha ezzel kezdek, mert a pulykának sokat kell sülnie, a sütinek viszont több órát kell dermednie.

másnapra már egy jó darab elfogyott:)




mehet a hűtőbe pár órát dermedni, mielőtt felvágom


MASCARPONÉS, EPRES, RUMOS-KÓKUSZOS TEJSZÍNES  TORTA:
Hozzávalók:
pár dolog kell hozzá
Tészta:
8 tojás
7 evőkanál barna cukor
5 evőkanál liszt
3 evőkanál kakaópor
2 evőkanál olvasztott vaj
1 csomag sütőpor

1 csomag vaníliás cukor


Epres krém:
30 dkg eper 
2 dl habtejszín
25 dkg mascarpone krém
a piskótát először félbe, majd a vastagságát is félbe vágom
3 db lapzselatin
1 csomag vaníliás cukor
3 evőkanál rózsavíz (el is maradhat)
3 evőkanál porcukor


Rumos-kókuszos krém:
9 dkg kókuszreszelék
2 dl habtejszín
25 dkg mascarpone krém
3 db lapzselatin
1 csomag vaníliás cukor
3 evőkanál porcukor
6-7 evőkanál Malibu rum


Tetejére:
keretben könnyű tölteni a lapokat
kandírozott narancshéj apróra vágva


Elkészítés:


A kakaós piskótát hagyományos módon, lapos tepsiben (mely a sütő méretének megfelelően nagy) sütőpapírral bélelve megsütöm 13 perc alatt, 180 C fokon.
Így: A tojásokat szétválasztom, a fehérjéből kemény habot verek, a sárgájákat a cukrokkal és vajjal jól kikeverem, beleszitálom a lisztet, sütőpor, kakaóport és végül a fehérjehabot.

eper szemeket is teszek bele, díszítésként
Amíg sül a tészta a krémeket elkészítem:
Nagyon egyszerű, mert csak össze kell keverni a hozzávalókat. Szinte egyformán készülnek, két tállal dolgozom, mindegyikbe kerül habtejszín és porcukor, ezt felverem kemény habbá. A zselatin lapokat langyos vízbe beáztatom.
Az eperből pár szemet meghagyok és a többit botmixerrel pépesítem, majd az egyik tejszínhez keverem, a másikba a kókuszreszeléket teszem. A kókuszosba Malibut öntök az epresbe rózsavizet, mindegyikhez hozzákeverek a mascarpone krémet és a beáztatott, kinyomkodott lapzselatint is, amit egy kis vízzel mikróban pár másodperc alatt felmelegítettem.
tetejére kandírozott narancshéj került, elvégre karácsony van:)

 A megsült és kihűlt piskóta lapot először a tálca méretének megfelelően (amire teszem), félbevágom, majd a fél lapok vastagságát is félbevágom, így 4 db lapot kapok.

A tálcára teszem az alsó lapot, e köré teszek egy állítható karimát, ezután jön az epres krém fele, majd piskóta lap, a kókuszos krém fele, majd piskóta lap, erre az epres krém másik fele. Itt rakom sorba a meghagyott eperszemeket, erre az utolsó lap jön és a kókuszos krém másik fele. Szépen elsimítom.

/Ha most tavasz lenne vagy nyár, és friss lenne az eper, akkor a tetejét is eper szemekkel díszíteném, de a fagyott eper, lottyadt lesz a tetején és nem mutat szépen, ezért és persze ezzel tettem a karácsonyi hangulatot is bele, került a tetejére kandírozott narancshéj./

Lehet, hogy csurgatok rá a végén, csokit is:)



2011. 12. 23.

ÜNNEPI HÚSÉTEL: LEVELES TÉSZTÁBA GÖNGYÖLT KARAJ, DIÓVAL, VÖRÖS ÁFONYÁVAL, MARCIPÁNNAL

Egy újabb ünnepi, de könnyed ételt mutatok be. Nem rettenetesen drága mégis egy mutatós és finom étel, ami fontos, hogy az alapanyagok jól legyenek összeválogatva.
A leveles tészta a Tante Fanny friss tésztája legyen, (ne valami fagyasztott), a dió friss legyen, és nem muszáj karajból készíteni, akár csirkemell vagy pulykamell is lehet.
A Tante Fanny tésztával nagyon elégedett vagyok, papíron megfelelően ki van nyújtva, csak kitekerem és már tölthető is és sütni a papírral együtt teszem be.

Mire a sütőbe tettem 1 óra telet el, ezután még 55 percig sütöttem és a felszeletelés előtt fél órát vártam vele, úgyhogy kb. 2,5 óra a elkészítési ideje.

a "húsbejgli" még hidegen is finom


LEVELES TÉSZTÁBA GÖNGYÖLT KARAJ, DIÓS TÖLTELÉKKEL, VÖRÖS ÁFONYÁVAL ÉS MARCIPÁNNAL:

Hozzávalók:
1 csomag friss leveles tészta(nyújtott)
5-6 szelet karaj
15 dkg durvára darált dió
15 szem szép dió
2 db tojás
8 dkg reszelt sajt
2 evőkanál tejföl
1 db közepes méretű lila hagyma
olaj
liszt
5 dkg aszalt vörös áfonya
5 dkg marcipán kockára vágva


csak félig rakom a húst
Fűszerezéshez:
durvára darált színes bors
őrölt fahéj
koriander levél



Elkészítés: a hússzeleteket egészen vékonyra kiklopfolom, sózom, meghintem liszttel és kevés forró olajban gyorsan, csak kifehéredésig sütöm, hogy ne keményedjen meg. Tálra teszem amíg a tölteléket elkészítem.

feltekerés előtt
A diót durvára darálom, utána tolom a lila hagymát és a sajtot is. Hozzáadom az egyik  tojás sárgáját, tejfölt, fűszerezem ízlés szerint, majd a 2 tojás fehérje felvert habját is belekeverem.
Kenhető állagú legyen, ne túl híg.

Kitekerem a leveles tésztát és a kisült hússzeleteket a felén elrendezem, erre kenem a diós, fűszeres tölteléket, majd meghintem az aszalt áfonyával és a marcipán darabokkal.

A papírja segítségével összetekerem, és lehúzom róla a papírt, de az alján meghagyom.

tojással lekenve, dióval díszítve
A tetejét megkenem a másik tojás sárgájával, a szép diószemekkel is kirakom a tetejét és 200 C fokra előmelegített sütőbe tolom, ahol fél órát ezen a hőmérsékleten sütöm, majd további 25 percet visszaveszem a hőmérsékletet 180 C fokra, mert nem szeretném, hogy megégjen a tészta, viszont a belseje az süljön át.

Amikor megsült, nem vágom fel azonnal, hanem legalább 20 percet várok vele és csak utána szeletelem.

Köretként bármit kínálhatunk, legjobb a legegyszerűbb illetve kompóttal vagy  barackos öntettel fokozhatjuk az ízeket.

kisült, nemsokára szeletelem
















felszeletelve

2011. 12. 22.

BONBON KÉSZÍTÉS HÁZILAG (AJÁNDÉKBA)

2011. november 5.-én voltam a Chefparade Csokiműhelyében (V. Sas.u.) egy bonbon készítő kurzuson, amit a Mindmegette receptversenyének 5 győztese kapott.


ezt már másnap csináltam, kipihenten a maradék bekevert csokiból:)
Maga az esemény csodás volt és egy külön blog bejegyzést írtam róla, így most erre külön nem térek ki, amúgy is nagy izgalomba vagyok, mert fél órája kezdtem neki a bonbonok készítésének.

Nem mondom, rengeteg dolog kell hozzá, még úgy is, hogy megpróbálok fázisokat egyszerűsíteni.

A temperálást 2 tepsibe végzem majd, nem öntöm ki hideg márványra, egyrészt mert nincs, másrészt ezzel próbálok időt nyerni. Kétféle formám van, az egyik egy szilikonos a másik egy kemény PVC, majd kiderül, hogy melyik lesz a jobb.

Többféle tölteléket fogok készíteni, mindennek azonos lesz az alapja, csak az ízesítésben fognak különbözni.

csomagolom a trüffelt, ebbe minden van: rum, rózsavíz, csoki, tejszín, vaj, grillázs mogyoró,
Készen vagyok mára, 10 órát dolgoztam vele, ez alatt csináltam 71 db töltött bonbont, és 35 db csokis trüffelt. Holnapra még van bekeverve kb. 2 adag és azt hiszem egy jó ideig nem fogok bonbont készíteni. Nagyon sokat kellett vele dolgozni, rengeteget mosogattam közben is, és sikertelenség is volt, mert a kemény PVC formából nem jött ki rendesen a kész bonbon, kétszer próbálkoztam, aztán hagytam a fenébe, a szilikonossal jól ment, csak azzal egyszerre 15 db-ot lehet  csinálni, ezért húzódott el ennyire a munka.

BONBON KÉSZÍTÉSE:
sok minden kell hozzá-(
Hozzávalók:
2-3 kg belga magas kakaótartalmú csokipasztilla
(étcsokis)

Egy hőálló széles tepsibe vizet teszek, erre teszem a másik kisebb tepsit, ebbe öntöm a csokipasztillákat és gőz fölött, max 60 C fokra felmelegítem, majd leveszem a kisebb tepsit a gőzről és úgy temperálok, mintha gránit- vagy márványlapon csinálnám, rendesen spatulával és széles késsel, kiemelem, lehúzom, visszafolyatom, újra ezt ismételgetem, míg 33 C fokosra vissza nem hűl. Ezt hőmérővel ellenőrzöm.

Maga a csokipasztilla tömeg kb. 40 perc alatt olvadt meg teljesen és a kihűtés ezzel a módszerrel 20 percet vett igénybe. 
így melegítettem fel a csokipasztillákat meleg víz felett

Merőkanállal a visszahűtött csokit belemerem a formába, a felesleget visszafolyatom és kézzel néhányszor az asztal lapjához ütögetem a formát, hogy az esetleges buborékok eltűnjenek.

Míg a csoki melegedett elkészítettem a töltelékek alapját:

Bonbon töltelékek:
Hozzávalók:
2 bögre csokipasztilla
2 bögre zsíros tejszín
10 dkg porcukor
5 dkg kakaópor
levettem a vízfürdőről és az edényben temperáltam
 1-2 dl Malibu rum
8 dkg vaj

Ezt az alapot ízesítem de csak akkor, amikor már a csokihéj  elkészült, akkor közvetlenül beleszórom.

Ízesítésre:
marcipán tömb
kandírozott  narancshéj
rumba áztatott kókuszreszelék
grillázs mogyoró darabkák
rózsavíz


várakozás alatt csokiba forgattam a kandírozott narancshéjat
Elég sokat kell várni az egyes részfolyamatok között a teljes dermedésre, ezért ez idő alatt 9 zacskónyi kandírozott narancshéjat csokiba forgattam és meghintettem grillázs mogyoróval ez nagyon egyszerű volt, bár sajnos nincs rácsom, így kézzel kellett abajgatnom őket.







A formába töltöttem merőkanállal a csokit, késsel 
letoltam a felesleget, egy kicsit vártam, hogy dermedjen, majd megfordítottam és visszaöntöttem az edénybe a csokit, így kaptam egy csokihéjat, amit dermedni kitettem, majd marcipán darabkát és apróra vágott kandírozott narancshéjat tettem rá, ráfolyattam a tölteléket, ezt is lesimítottam, ezt is hagytam dermedni, majd a végén egy csokiréteggel lefedtem az egészet, a felesleget itt is késsel letoltam róla.


Hát most őszintén megmondom, hogy nem gondoltam volna, hogy ennyi munka van vele. Csak úgy eszi a sok csokit, nagyon lassan haladok és  igazából a végeredménnyel sem vagyok elégedett. 
Na ezért van az, hogy a Chefparade Csokiműhelyben bérleni is lehet a helyiséget ajándék bonbon készítésére, mert a konyhám nincs felkészülve ekkora feladatra és a  lelkesedésem is egy kicsit alább hagyott.

A részfolyamatok között mindig elmosogatok, rendet rakok (ez az én heppem) és tálcára teszem a bonbon formát is, így könnyebb a takarítás.
ezek mennek még a töltelékbe

marcipán is került  töltelékbe


Malibuba áztatott kókuszt adtam a töltelékhez


ennél a belsejében van a grillázs mogyoró, kívül a kandírozott narancshéj

ebbe rózsavizet is tettem a narancshéj mellé



trüffelek becsomagolva

A trüffeleket úgy készítettem, hogy a megmaradt olvadt csokit és a megmaradt töltelék alapot összekevertem, adtam hozzá kandírozott narancshéjat és grillázs mogyorót, öntöttem még hozzá rumot, jól összekevertem és ezt a masszát tettem a szilikon formába, kihűtöttem és kakaóporba forgattam, bár szép fényes volt a felülete, de szerettem volna megkülönböztetni a többiektől.

Az íze a bonbonoknak mennyei, de tényleg nagyon finomak, remélem, hogy kellő képen fogják értékelni majd akiknek ajándékba szánom. 

Ui.: Most olyan fáradt vagyok, hogy úgy gondolom, nem fogok többet bonbont készíteni, de magamat ismerve ez változhat később:))

díszítés előtt
2011.12.23.

díszítés után
Ma reggel frissen ébredtem és befejeztem a tegnap abbahagyott bonbon készítést, végül is még 3 adagnyi lett belőle, azaz +45 db természetesen a szilikon formával.
A díszítést úgy csináltam a tetejére, hogy a kész és formából kinyomkodott bonbonok tetejét kettesével megkentem olvadt csokival és feldíszítettem.
Ezeket is celofánba csomagoltam.



KARÁCSONYI BÉBIPULYKA SÜLT, ERDEI GYÜMÖLCSÖS-SZILVÁS CSATNIVAL

2 nap múlva lesz karácsony, de a csatnit már ma elkészítem, a hűtőben tökéletesen ellesz. Karácsonyra vettem egy édes kis (2,7 kg-os) pulykát és e mellé fogom kínálni, mert a csatnik nagyon-nagyon feldobják a sült húsok ízét és persze  látványnak sem utolsó.:)

Megint egy kicsit nagyobb mennyiséget készítek, kb. 3 üveg lesz belőle a normál 750 ml-el számolva.
A vörösborból jó minőségűt használjunk, rózsavíz nem szükséges, mert a nélkül is illatos, fűszeres, illetve dupla mennyiségű cukrot is elbír.

A bébi pulyka nem fér el a római tálamba, mert a tetejét már nem tudom rátenni, így marad az, hogy sütőzacskóban sütöm meg. Így nem sérül a bőre.



ERDEI GYÜMÖLCSÖS-SZILVÁS CSATNI:
Hozzávalók:
a csatni hozzávalói
5 dkg vaj
1 kiskanál koriander levél(vagy őrölt mag)
1 citrom reszelt héja
1 kisebb méretű lila hagyma
3-4 evőkanál kókuszreszelék
2 dl barna cukor (lehet több is)
1 mokkáskanál kurkuma
2 mokkáskanál őrölt fahéj
2 mokkáskanál szárított, őrölt chili
2 szelet reszelt friss gyömbér
1 kg fagyasztott, felezett szilva
45 dkg fagyasztott erdei gyümölcs
25 dkg fagyasztott eper

a szilva már rotyog a fűszerekkel
0,5 dl finom vörösbor
2 kupak rózsavíz (el is maradhat)




Elkészítés: A fagyasztott gyümölcsöket szobahőmérsékleten egy kicsit kiengedem.

Egy jó nagy edényben a vajat, a hagymát, kókuszt, fűszereket picit megpirítom, majd mindent belekeverek, kivétel: cukor, eper, erdei gyümölcs és rózsavíz.

A szilvát is beleteszem, mert vastagabb és erősebb a szerkezete mint a többi gyümölcsnek.

belekerült már minden gyümölcs is
Közepes lángon, pár percenként kevergetem 20 percet, ezután hozzáadom a cukrot és további 10 percet kevergetem vele.

Ekkorra már egy kicsit besűrűsödött, hozzáadom az epret is az erdei gyümölcsöket, elkeverem, lefedem és 20 percig lassú tűzön rotyogtatom. Isteni az illata, a legvégén adom hozzá a rózsavizet és készen is van.


Még forrón tiszta üvegekbe töltöm (mint a lekvároknál) és ha kihűlt a hűtőbe tárolom. Ezt a csatnit fogom felmelegítve a karácsonyi pulyka mellé kínálni.


Elkészítési idő kb. 1 óra.


Készen is van, pont 3 üveg lett:))



mehet a madár a sütőbe




KARÁCSONYI BÉBI PULYKA SÜLT:
bőre alatt vajszeletek, a gyümölcsöket befűszereztem
Hozzávalók:


1 db bébipulyka (kb, 2,7 kg)
1 nagyméretű sütőzacskó
3 db alma
3 gerezd fokhagyma
1 db vöröshagyma
1 db narancs
15 dkg vaj                                       
majoránna
kakukkfű
őrölt fahéj

kapott a végén egy kis bacon szalonnát, jól megtömtem:)
szeletelt bacon szalonna
0,5  dl bor


Elkészítés: A pulykát megmosom és a fűszerekkel kívül-belül beszórom. Belülre kerül még a 3 megpucolt alma, a reszelt fokhagyma, a narancs a héjával együtt, jól megmosva és negyedbe vágva illetve a negyedbe vágott vöröshagyma is. Az almákat és a narancsot is jól befűszerezem előtte.

hideg madárból lesz meleg madár
Kívül a pulyka nyaka bőr alatt benyúlva a mellére helyezem a felszeletelt vajat. A bőrét  beborítom bacon szalonnával, sütőzacskóba bújtatom, beleöntök 0,5  dl bort, a zacskót lezárom és tepsibe tolom, ahol 190-200 C fokon 2,5  órát sütöm. 2 óra után a levét leengedem  úgy, hogy a zacskót alul kiszúrom és hagyom, hogy kicsurogjon a felesleges lé. Visszatolom és a  zacskóban teljesen készre sütöm.

(50 percet lehet számolni kg-ként)

Semleges körettel, sült krumplival és párolt rizzsel tálalom illetve a felmelegített erdei gyümölcsös-szilvás csatnival.

Most, hogy már megettük, azt mondhatom, hogy nagyon finom volt, de máskor rizst nem csinálok hozzá, mert a sült krumplival és jó sok csatnival volt az igazi.


keresd a képen a hibát (macska)