2016. 07. 28.

OROSZ KRÉM TORTA EGYSZERŰEN, SZÜLINAPRA

Csodás idő van ma sütögetésre, mivel reggel óta esik az eső, így a nyári hőséget egy picit enyhítette.

Tudtam, hogy ezt a tortát csinálom ma, mert a hétvégén anyukám szülinapja lesz. Óvatosan kipuhatoltam, hogy most mit enne szívesen, mert ugye az alap szöveg az, hogy nem kér semmit, de végül a tejszínhabos és könnyű orosz krém tortában egyeztünk meg.

Ezt sem úgy csinálom, ahogy az eredeti recept szerint kellene, mert szeretem egyszerűsíteni a dolgokat, attól, hogy valamit gyorsabban csinálok meg, még nem lesz rosszabb.

A piskótát egy ideje már úgy csinálom, hogy nem választom szét a tojásokat és kevés olajat adok hozzá, majd kb 8 percig keverem géppel és szépen felhabosodik így is, tehát 1 edénnyel megoldottam.

A krém alapja pedig vanília puding /ebből is a dr Oetker Prémium vaníliája nagyon finom/ és ezt turbózom fel, kandírozott naranccsal, rummal, mazsolával és felvert tejszínhabbal.

Előre kandíroztam 1 db narancs héját is, ez nélkülözhetetlen :-)

OROSZ KRÉM TORTA,  EGYSZERŰEN:
Hozzávalók:

Piskóta:
mehet a sütőbe legalább 1 órára

5 db egész tojás
5 evőkanál cukor
1 csomag vaníliás cukor
5 evőkanál finomliszt
1 csomag sütőpor
3 evőkanál olaj


Krém:
2 csomag dr Oetker Prémium vaníliás puding /2x54 g/
9 kanál cukor
8 dl tej
rum vagy rumaroma
10-15 dkg mazsola
csipetnyi kandírozott narancshéj
+
5 dl felvert habtejszín
3 csomag habfixáló

Tetejére:

tejszínhab, kandírozott narancshéj, színes szórócukor, reszelt csoki

Elkészítés:
megsült és szép magas, sima tetejű


1 db narancs héjának kandírozása gyorsan:

Levágjuk vékonyan a narancs héját, a csíkokat további vékony csíkokra vágjuk, kevés sima vízben pár percig forraljuk majd leszűrjük és ezt még 1x megismételjük, hogy a héjában lévő anyagoktól megváljunk.
Ezután készítünk 15 dkg cukorból, 1,5 dl vízzel egy szirupot, ebben is forraljuk pár percet, hagyjuk benne kihűlni, de ha nincs elég idő akkor leszűrjük simán, papírszalvétával felitatjuk a nedvességet majd kistányérban kristálycukrot öntve megfogatjuk a narancshéjat és felhasználható.
Végül apró kockákra vágjuk.

Először a 2 csomag pudingot főzzük meg a szokásos módon, majd tegyük hozzá a legvégén az áztatott mazsolát, rumot, narancshéjat, öntsük át egy nagyobb üvegtálba, amibe majd ha kihűlt, hozzákeverhetjük a felvert habtejszínt, amihez hozzáadtuk a habfixálókat is.

A felvert tejszínhabból hagyjunk meg annyit amivel a tetejét feldíszíthetjük.

A sütőt előmelegítjük 160 C fokra.

A piskótához az egész tojásokat a cukorral, csipet sóval és olajjal géppel jól kihabosítjuk, ez kb 8 perc.
Hozzáadjuk a lisztet és a sütőport, majd egy sütőpapírral kibélelt,  közepes méretű, tortaformába öntjük.
Betoljuk a sütőbe és kb 60-70 percig sütjük. Tűpróbával ellenőrizzük, hogy a közepe is teljesen megsült-e, majd kivesszük és tányérra borítva pihentetjük.

3-4 kerek lapra vágjuk (ahogy sikerül)  ha teljesen kihűlt, majd megtöltjük a lapokat úgy, hogy kívülről is bevonjuk a krémmel.

Most jön a maradék felvert tejszín a tetejét megdíszítjük, meghintjük a narancshéjjal, ha van otthon, színes szórócukorral, reszelt csokival.

Hűtőben hagyjuk dermedni fél napot, szeletelés előtt.

Kezdők is bátran kipróbálhatják:-)


krémmel már megtöltve
tejszínhabos díszítés előtt


elkészült:-)

GYORS ÍZES KOVÁSZOS UBI, és BROKKOLIS KÖRET

Kezdem a kovászos ubival, persze mindenkinek van egy receptje ami szerint csinálja, az évek alatt nekem ez egy kicsit (nem is kicsit) változott. Már egyáltalán nem használok hozzá kenyeret és azt is megmondom miért. Sokkal tisztábban és gyorsabban lehet dolgozni, ha szeletelt krumplit használunk.

Amikor készen van (általában 3 nap) átszűröm tiszta üvegbe, minden levet nem öntök rá hanem a következő adag kovászos ubira ráöntöm, ezzel segítve  az érést.



Van amikor kisebb üvegekbe (mint a képen) van amikor nagyobb üvegekbe rakom, ez hangulat függő.


Hozzávalók: (4 kis üveghez)

1,5 kg uborka
2 db krumpli
3 gerezd fokhagyma
1 csomag kapor
pár szem mustármag (el is maradhat)
6 evőkanál só





Az uborkákat alaposan lemossuk, ledörgöljük, én nem vágom le a végeit csak megszurkálom késsel minden darabot olyan 5-6 helyen.

Tiszta üvegekbe teszem, aminek az alján már van 1-2 szelet megpucolt krumpli, szeletelt fokhagymát, kaprot, pár szem mustármagot, végül mindegyikre 1,5 kanál sót szórok. Ezt lefedem 1-2 szelet krumplival, majd felforralt, kissé lehűlt vízzel feltöltöm.

Az erkélyen szoktam tartani, ahol a délutáni nap éri csak, üvegfedőt teszek rá vagy kistányért, 3 nap alatt elkészül.
Ekkor egy nagy tálba öntöm az egészet, az uborkákat visszatöltöm a tiszta üvegekbe, rájuk szűröm a levet, de nem az egészet, kb 3/4 részét lepje el, a megmaradt levet felhasználom a következő adag készítéséhez.

BROKKOLIS- karfiolos  KÖRET, DE EGYTÁLÉTELNEK IS KIVÁLÓ:  lásd a fenti képet
Hozzávalók:

1 fej brokkoli, 
1 fej karfiol
2 zacskó tejszín (250 ml,30 %)

25 dkg reszelt sajt
3-4  egész tojás
só, őrölt bors, ízlés szerint


Elkészítés:

A brokkolit és a karfiolt rózsáira szedjük és sós vízben megfőzzük, de ne annyira, hogy szétessen.
Azért, hogy ne kelljen zsiradékot használni, sütőpapírral bélelem ki a tepsit.
Ezen szétterítem a zöldségeket. A tejszínt elkeverem a tojásokkal és a fűszerekkel illetve a reszelt sajtot is belekeverem.
Az egészet ráöntöm a brokkolis karfiolra és előmelegített sütőben 180 C fokon, halvány barnára sütöm.

Felszeletelve tálalom köretként, de magában is finom.

Szoktam ezt az ételt egyébzöldségekkel is csinálni, vagy keverni, minden formájában finom.

Jó étvágyat!





2016. 07. 24.

EGY RÉGIMÓDI SÜTI: SZILVÁS-TEJFÖLÖS SÜTI

Ezt a sütit is sokféle gyümölccsel lehet elkészíteni, én a szilvásat választottam.

SZILVÁS-TEJFÖLÖS SÜTI:
Hozzávalók: 1 nagy tepsihez

Tészta:

20 dkg vaj
10 dkg zsír
20 dkg cukor
80-90  dkg liszt
élesztő vagy sütőpor
2 dl tejföl
reszelt citromhéj

1 egész tojás

1,5  kg szilva, cukor, fahéj,

tetejére:
5 dl tejföl
1 cs. vaníliás cukor
3 egész tojás

Elkészítés:

A tészta hozzávalóit egy tálban összegyúrjuk. Használhatunk száraz élesztőt vagy felfuttatott friss élesztőt illetve a fele-fele arányban élesztőt és sütőport is. Akkor jó a tészta, ha elválik az edény falától.

180 C fokra előmelegítjük a sütőt.

A sütő saját tepsijébe (vagy egy nagyobb tepsibe) nyújtjuk a tésztát és 10 percre elősütjük.

Ez idő alatt a szilvákat felezzük, cukrozzuk és fahéjjal is alaposan meghintjük.

Tetszetősen lerakjuk az elősütött tészta tetejére. Ezután ráöntjük a felvert tojásokkal elkevert tejfölös cukros öntettel.

Visszatoljuk a sütőbe és készre sütjük. A szeleteléssel várni kell, amíg kihűl.


Jó étvágyat!





EZ A LEGFINOMABB DIÓS HABOS SÜTI

Igaz nyár van és ez nem a diós sütik szezonja, de nekem még a fagyasztóban elég sok dió van, így néha ehhez is hozzá kell nyúlnom.

Szerencsére ez a süti telitalálat, annyira finom, mégis könnyű és a napok múlásával, úgy mint a mézes krémes, egyre puhább és finomabb lesz.

A nehézségét is maximum az okozhatja, hogy mekkora tepsit választunk, azaz nagyon vékonyra nyújtjuk a tésztát vagy kevésbé. Én egy 28 x 40 cm-es tepsit választottam, azaz a sütő saját tepsijénél valamivel keskenyebbet.


DIÓS HABOS SÜTI:

Hozzávalók:

Tészta:

60 dkg finom liszt
25 dkg vaj vagy margarin
1 cs sütőpor
4 tojás sárgája
20 dkg kristálycukor
1,5 dl langyos tej

reszelt citromhéj

hab:
4 tojás fehérje
17 dkg kristálycukor
30 dkg durvára darált dió
1 kk őrölt fahéj
1 cs. vaníliás cukor


krém:
2 cs. főzős vanília puding 2 x 40 g
7 dl tej
30 dkg vaj vagy margarin
18 dkg kristálycukor
ízlés szerint rum vagy rumaroma

Elkészítés:

Először a pudingos krémet főzzük meg, mert annak hűlnie kell. Ha kihűlt, akkor géppel belekeverjük a vajat vagy margarint, (ki mit szeret) és jól felhabosítjuk. Én a cukrot a pudingba belefőztem, nem a vajjal kevertem ki, de mindkét megoldás jó,/ így a kristálycukor biztosan feloldódik/.

Összekeverem a habhoz a cukrot a tojás fehérjével, jó kemény habbá, majd beleforgatom a többi hozzávalót és félreteszem.

A tésztához a hozzávalókat egy tálba kézzel összekeverem és addig gyúrom, amíg a tészta elválik az edény falától, ekkor 3 részre osztom.
Sütőpapírral kibélelem a tepsit, és ugyanekkora sütőpapírt még 2 x levágok. A sütőpapírt az asztalra téve, rányújtom az egyik tésztát, (kézzel vagy késsel lehet formázni), visszateszem a tepsibe,majd erre kenem a diós hab harmadát.
Előmelegített 190 C fokos sütőben 13-15 percig sütöm.
Az ujjam hegyével szoktam ellenőrizni, hogy megsült e a tészta, az nem jó, ha nagyon átsütjük,mert akkor törik.

Kiveszem, félreteszem és a fenti folyamatot ismétlem még 2 x.

Gyorsan kihűlnek a lapok, elosztom 2 felé a krémet, rákenem a tésztára és hűtőben állni hagyom 1 napot a szeletelés előtt.


A tetejére a diós habos réteg kerül minden esetben. Nagyon finom a süti, még az jutott eszembe, hogy ha turbózni akarjuk, akkor egy kis narancshéja is mehet a diós habba.

Próbáljátok ki! Jó étvágyat!



2015. 06. 27.

CITROMOS KEKSZ ÉS CSOKIS KEKSZ

A héten nem egyszer gondoltam egy fincsi citromos kekszre, így végül csak nekikezdtem,de mivel a gyerek a csokisat jobban szereti, egyből kétfélét csináltam.



CITROMOS VAGY CSOKIS KEKSZ:
Hozzávalók:

citromos keksz:
10 dkg vaj,
15 dkg liszt
9 dkg cukor
félcsomag vaníliás cukor
csipetnyi sütőpor
1 tojás sárgája
2 evőkanál tej

2 citrom reszelt héja
fél citrom leve
kandírozott citrom vagy narancs héj



csokis keksz:
10 dkg vaj
15 dkg liszt
9 dkg cukor
fél csomag vaníliás cukor
csipetnyi sütőpor
csipetnyi só
1 tojás sárgája
1 kiskanál kakaópor
csipetnyi őrölt fahéj
csipetnyi őrölt gyömbér
4 evőkanál tej
5 dkg étcsoki apróra vágva


Elkészítés: 2 tállal dolgozok, mindegyikbe beleteszem az összes hozzávalót, a vaj szoba hőmérsékletű legyen.
Szépen összedolgozom, ha nagyon morzsalékos még egy kis tejet lehet hozzáadni.

Fóliába tekerem és kb. 4 cm-es rudat formálok belőlük, majd félórára a fagyasztóba teszem.

Ezután attól függően, hogy vékonyabb vagy vastagabb kekszeket szeretnék, vágom 5-9 mm vastag korongokra.

Sütőpapírral bélelt tepsibe teszem és előmelegített 170 C fokos vagy légkeverésnél 160 C fokossütőbe teszem. 12 perc kell a vékonyabbnak és 18 perc a vastagabb szeleteknek, akkor van készen, ha az oldalán egy picit megpirul.

Ne süssük túl, mert akkor kiszárad. Zárt dobozba elég sokáig el áll, de mindegy is, mert sosem tudni meddig állna el, hiszen előbb elfogy:-)


Jó étvágyat hozzá!





2015. 06. 26.

SAJTTAL ÉS SPENÓTOS TÉSZTÁVAL SÜLT CSIRKE, és PIRÍTOTT CSIRKEMELL CSÍKOK, RUKKOLÁVAL,PARADICSOMMAL,KUKORICÁVAL

Sziasztok:-)
Megvagyok, aki tudja az tudja  aki nem annak elmondom, túl vagyok mind a 2 plasztikai műtéten. Jól, nagyon szépre/szépen sikerültek:-)
A doki neve dr László Gyula és mindenkinek jó szívvel ajánlom, bármilyen problémája is akadna.

Na és akkor előrukkolok a mai 2 étellel, amit az elmúlt időszakban csináltam. Könnyűek, nyáriasak, pár alapanyagból és nem nagyon drágák,  ellenben nagyon finomak:-)


sajttal, spenótos tésztával sült csirke combok

SAJTTAL ÉS SPENÓTOS TÉSZTÁVAL SÜLT CSIRKE COMBOK:
Hozzávalók:


40 dkg spenót levél vagy
1 doboz fagyasztott spenótlevél
1 lapos evőkanál liszt
2 dl tejszín

őrölt bors
3 gerezd fokhagyma reszelve

30 dkg reszelt sajt (bármilyen)
1 doboz spagetti vagy penne tészta
olaj vagy vaj

A csirkéhez:
3 egész csirke comb (felezve)

őrölt bors
mustár


Elkészítés: Először a csirkével foglalkozunk, mert a tészta hamar megvan. A sütőt előmelegítjük 200 C fokra.  A csirkéket félbe vágjuk, sózzuk, borsozzuk és j vastagon mustárral bekenjük mind a két oldalát. Ezután sütőzacskóba tesszük, melléöntünk 1 dl folyadékot,ami lehet víz, alaplé, száraz fehér bor, lezárjuk a zacskót és a sütőben pirosra sütjük, ez kb 45 perc.

A tésztát, sós,olajos vízben a dobozon feltüntetett ideig főzzük, majd leszűrjük.

A spenótot előkészítjük, ha friss, leforrázzuk, apróra vágjuk, ha fagyasztott akkor felolvasztjuk, kevés vajon megfuttatjuk a reszelt fokhagymával, sózzuk, borsozzuk és 1 kanál liszttel meghintjük majd  a tejszínnel felöntjük. Nem baj ha hígabb a spenótfőzeléknél majd a tészta felszívja.


Összekeverjük az elkészült spenótot a megfőtt tésztával, az egészet olajozott tepsibe terítjük.
A megsült csirkéket a levével együtt ráhelyezzük a tésztára, vastagon meghintjük az egészet reszelt sajttal és visszatoljuk a forró sütőbe de csak addig, amíg a sajt szépen rápirul.


Lehet tálalni:-)

PIRÍTOTT CSIRKEMELL RUKKOLÁVAL, PARADICSOMMAL, 
KUKORICÁVAL:
Hozzávalók:

3 db csirkemell filé csíkokra vágva
8 db koktél paradicsom negyedelve
1 cs. rukkola
1 dob. kukorica
4 szál újhagyma

őrölt bors
oregánó
olaj

Köret: tojásos rizs
3 dl rizs
3 db tojás
kevés tej vagy tejszín
olaj

petrezselyem levél

Elkészítés: A tojásos rizzsel kezdem, mert ennek kell több idő. A rizst megmosom, kevés olajon megpirítom, sózom, meghintem petrezselyem levéllel és  2 x-es mennyiségű meleg vízzel felöntöm. Hagyom felforrni, majd takarékra teszem és lefedem.

A 3 tojásból kevés sóval, tejjel vagy tejszínnel hígabb, darabosabb tojásrántottát készítek és az elkészült rizsbe belekeverem.

Egy serpenyőbe olajat öntök, ebbe megpirítom a csirkemell csíkokat, majd sózom, fűszerezem, borsozom, és hozzáadom a többi hozzávalót, a koktél paradicsomot, a kukoricát, az újhagymát és a rukkolát.


Csak átforgatom és már készen is van.

Jó étvágyat!

2015. 06. 14.

Nyárias rakott krumpli csirkével, friss gyümölcs saláta

Ma korán keltem,hogy ne a nagy hőségben kelljen főzőcskéznem.

Az alapanyagok meg voltak,csak azt nem döntöttem el, hogy mi lesz belőle, végül a kényelem döntött, amíg főtt a karfiol, a krumpli és pirult a csirke, addig csinálhattam mást is, a tepsiben összerakva, meg ugye megint magától elkészült:-)



NYÁRIAS RAKOTT KRUMPLI CSIRKEMELLEL, ZÖLDSÉGEKKEL:
Hozzávalók:

3-4 db csirkemell filé 

1 db karfiol
20 dkg sárgarépa kocka
1,2 kg újburgonya
1 db vöröshagyma
2 db paradicsom
2 db zöldpaprika
2 gerezd fokhagyma
olaj
2db egész tojás
20 dkg reszelt sajt
4 dl 20-25 % tejföl

őrölt bors
curry fűszerkeverék


Elkészítés: A burgonyát héjában megfőzzük és megpucoljuk. A karfiolt rózsáira szedjük és szintén megfőzzük. A csirkemelleket apró kockákra vágjuk, a hagymákat is, és kevés olajon megpirítjuk, utána mehet bele a paprika, paradicsom, répakocka fűszerezzük majd 8-10percre lefedve pároljuk.

A sütőt előmelegítjük 170 C fokra.

Úgymint a rakott krumplinál, felkarikázva rétegezzük a kiolajozott tepsibe először a krumplit, majd a karfiolt, ezután a húsos ragut, majd újra a burgonya. Sózzuk, rétegenként.

A tejfölt elkeverjük a tojásokkal és a reszelt sajttal. Az egészet elterítjük a tetején és 40 percet sütjük,amíg a teteje szép színt kap.



A napokban csináltam nagyon finom gyümölcs salátát,csak friss gyümölcsökből, tegyétek Ti is ezt, ebben a melegben kimondottan jólesik:-)

GYÜMÖLCSSALÁTA  FRISS GYÜMÖLCSÖKBŐL:
Hozzávalók:


1 db ananász
3 db banán
7 db őszibarack
6 db mandarin
1 db sárgadinnye
40 dkg eper
1 doboz szeder
1 l 100 % almalé
pici só

Elkészítés: Minden alapanyagot megpucolunk és feldaraboljuk kb. egyforma méretűre.

Nagy mennyiség lesz,így nagyobb tálat válasszunk,pici sóval meghintjük, átforgatjuk,majd az egészet az almalével felöntjük.  Cukor, citromlé nem kell bele.

Lefedjük,hűtőbe tesszük és készen is van:-) Fincsi:-)