2012. 01. 14.

CSOKOLÁDÉS CSOKOLÁDÉ TORTA


A Guszti névnapjára készítem ezt a csokitortát. Nagyon finom és minőségi alapanyagokat kell ahhoz felhasználni, hogy a végeredmény emlékezetes legyen.

Belga csokipasztillát és francia kakaóport teszek bele, mert sajnos a magyar kakaóporok nem finomak és elég világosak is.
csokitorta grillázs mogyoróval szórva
1 szeletke

nem sok maradt másnapra:)



CSOKOLÁDÉS CSOKOLÁDÉTORTA:


sütés előtt



Hozzávalók:
tészta:
7 db tojás
5 dkg olvasztott margarin
7 evőkanál cukor
1 csomag vaníliás cukor
5 evőkanál liszt
1 csomag vaníliás pudingpor
1 csomag sütőpor

2 maréknyi csoki pasztilla






krém:
40 dkg margarin vagy vaj
4 dl habtejszín (32 %)
kisült és 3 lapra vágtam
10 dkg csoki pasztilla
5 dkg kakaópor
10 dkg cukor
1 csomag vaníliás cukor
1 presszó kávé ( 60 ml)
tetejére:
grillázs mogyoró
forr a tejszín, cukor, margarin, kávé
Elkészítés: Először a krémet készítem el, mert annak hűlnie kell. Egy edénybe felteszem a tejszínt a cukorral és a presszó kávéval forrni, 4 percig forralom kevergetve, majd a margarint is beleteszem és további 5 percet kevergetem, forralom.

A tűzről lehúzva a csoki pasztillát és a kakaóport is belekeverem.

Félreteszem hűlni, majd ha kihűlt a hűtőszekrénybe kerül dermedni.

ilyen a csokikrém mielőtt kihabosítom keverőgéppel
A piskótához a tojásokat szétválasztom, a fehérjét egy kevés cukorral és sóval kemény habbá verem. A sárgáját a többi cukorral szintén jól kikeverem. Majd mehet bele a liszt, sütőpor, pudingpor, margarin, végül a fehérjehab is. Sütőpapírral bélelt nagy lapos tepsibe simítom, csokipasztillával kirakom a tetejét és 180 C fokon 14 percet sütöm. Hagyom kihűlni, majd a sütőpapírt leveszem róla, 3 lapba vágom és megtöltött a csoki krémmel. A tetejére grillázs mogyorót szórok.




a krém kihabosítva a térfogata egy kicsit meg is nőtt

csokikrém mindenhol

FŐTT MARHAHÚS, ÁFONYÁS - SZILVASZÓSSZAL ÉS BURGONYÁVAL

Tegnap voltam megint a könyvelőnél (Ili) és éppen ebéd időben: főtt marhahús volt meggyszósszal és krumplival. Jó régen  ettünk, így aztán, ha nem is meggyszósszal, de szilvával én is csinálok.

A húslevesről már írtam egy pár bejegyzést, legutoljára éppen tojáskocsonya levesbetéttel volt, így most csak pár dolgot írok le, hátha valaki a megszokásain változtat:)

A fehérpecsenyét (most ezt a húst használtam, mert utána főfogás lesz a hússzeletekből)) 1,5 cm-es szeletekre vágom, majd egy kisebb edényben, vízzel felforralom. Ilyenkor a vér belőle rendesen kihabzik meg minden egyéb ami nem kell a levesbe. Amíg forr addig egy másik nagyobb lábosban a fűszereket, hagymákat összekészítem, hideg vízzel felöntöm, majd a tiszta hússzeleteket ebbe rakom és lassú forralással, lefedve,  3-4 órát főzöm. Félidőben a tisztított zöldségeket is beleteszem.

főtt marha, áfonyás-boros-szilvaszósszal


szép tiszta húsleves
MARHAHÚSLEVES:
Hozzávalók:
4-6 szelet fehérpecsenye 
1 nagy vöröshagyma
2 gerezd fokhagyma
4 db kelbimbó
1 db babérlevél
1 db paprika
1 db paradicsom
8 db sárgarépa
5 db fehér répa
1 db zellergumó
1 csomó zeller levél
1 db karalábé
1 mokkáskanál egész bors
ez ugyanaz a leves csak tésztával, hús nélkül
1 mokkáskanál egész köménymag
1 mokkáskanál erős pityu
hintésnyi kakukkfű
hintésnyi kurkuma



Ha a leves elkészült, a zöldségeket kiszedem, egy tálba rakom, majd a hússzeleteket is kiveszem.
A levest hagyom ülepedni, majd átszűröm egy másik edénybe.

FŐTT MARHAHÚS ÁFONYÁS - SZILVASZÓSSZAL ÉS FŐTT BURGONYÁVAL:
szilva, bor, dió, cukor, fűszerek,citrusok
Hozzávalók:
4-6 szelet fehérpecsenye a levesből
70 dkg felezett szilva (fagyasztott)
2 dl tejszín
1,5 dl vörösbor
őrölt fahéj
őrölt szegfűszeg
őrölt gyömbér
1 evőkanálnyi durvára tört dió
cukor

fél citromhéj reszelve
1 narancs leve és reszelt héja
2 kiskanálnyi vanília pudingpor

benne van a tejszín amit vanília pudingporral sűrítek be
5-7 dkg aszalt vörös áfonya


Elkészítés: a fagyasztott szilvát kiengedem szobahőmérsékleten, majd a vörösborral, cukorral, fűszerekkel, citrusokkal,  felfőzöm. Csak addig főzöm, hogy a szilva szemek megpuhuljanak, de ne essenek teljesen szét. Ekkor szórom bele a vörös áfonyát.
A tejszínben elkeverem a vaníliás pudingport és ezzel besűrítem a szószt.


                                     Sós vízben főtt kockára vágott burgonyával tálalom.

2012. 01. 08.

CSIRKEMELL SPENÓTTAL-ZÖLDSÉGGEL-SAJTTAL-SONKÁVAL TÖLTVE BACON SZALONNA BUROKBAN

Ma megint meg lettem dicsérve. Azt mondta a Guszti , hogy nagyon jól harmonizáltak az ízek.:)
csirkemell spenóttal-zöldségekkel-sajttal-sonkával és rizibizivel



Így aztán rögtön közre is adom ezt az egyszerű és olcsó receptet. Azért olcsó, mert mindenből csak egy kevés kell bele (szokás szerint) a végeredmény pedig szemet gyönyörködtető ízlelő bimbókat elkápráztató. Na jól van ezt az öntömjénezést abbahagyom:))

CSIRKEMELL SPENÓTTAL, ZÖLDSÉGGEL, SONKÁVAL, SAJTTAL TÖLTVE BACON KÖPENYBEN:
alul:szalonna, csirkemell, spenót, zöldségek
Hozzávalók:


Páchoz:
2 gerezd fokhagyma
1 dl száraz bor
curry paszta vagy por


3 db csirkemell filé félbevágva (így 6 szelet lesz belőle)
12 szelet bacon szalonna
3 szelet gépsonka félbe vágva
6 gombóc fagyasztott spenótlevél
6 evőkanálnyi kukoricás zöldségkeverék
6 evőkanál reszelt sajt
6 kiskanál tejföl
durvára darált színes bors
felül: sonka, sajt, tejföl, bors


rizi-bizi:
3 dl rizs
40 dkg zsenge zöldborsó
kevés zöldpetrezselyem

olaj


Elkészítés: A csirkemelleket keresztben félbevágom és egy kevés pácot készítek hozzá, ebbe beleforgatom, lefedem és pár óra múlva már felhasználható.

Egy 6 db-os kis kuglóf sütő formába teszem keresztbe a bacon szalonna szeleteket, erre jön a vékonyka pácolt csirkemell, majd a gombócnyi spenót, körbeszórom egy kanálnyi kukoricás zöldséggel, lefedem egy fél szelet sonkával.
25 perc után a fóliát levettem

Az egészre jön egy kanálnyi reszelt sajt, majd, hogy ne legyen túl száraz, egy kiskanálnyi tejföl is. Meghintem durvára darált színes borssal.

A bacon szalonna szeleteket visszahajtom középre, alufóliával lefedem és előmelegített 230 C fokos sütőben sütöm 25 percet, majd a fóliát levéve róla , a hőmérsékletet 200 C fokra visszavéve további 20 percet sütöm.

Rizi bizivel tálalom, amiben mi szeretjük, ha jó sok borsó van:)

Almakompót is volt hozzá, de bevallom, nem illett az íze hozzá:-(



2012. 01. 07.

EGÉSZSÉGES SÜTI: CSUPA ALMÁS-DIÓS-CSOKIS

Egy picit meguntam a heti rendszerességgel almás pite sütést. Ebből viszek be minden hétfőn a suliba, de most mást találtam ki, lényegében ebben is benne van a 2,2 kg alma, de belesütöttem a tésztába.

Csoki is van benne és a tetején is, de belga, magas kakaótartalmú csokipasztillát használtam, ami még maradt a bonbon készítésből.

(Azért egészséges, mert viszonylag kevés cukrot teszek bele és az is barna cukor, ellenben sok alma és dió van benne a csoki pedig minőségi étcsoki.)


CSUPA ALMÁS-DIÓS-CSOKIS SÜTI:
Hozzávalók:
alapanyagok:dió, tojások, narancshéj, csoki, alma
2,2 kg alma
8 db tojás
10 dkg vaj
8 evőkanál barna cukor
8 evőkanál liszt
1 csomag sütőpor
pici só
6 dkg kandírozott narancshéj
8 dkg étcsoki pasztilla
15 dkg durvára tört dió
őrölt fahéj
1 csomag vaníliás cukor


Tetejére:
10 dkg vaj
sütés előtt
20 dkg étcsoki pasztilla
rumaroma
díszcukor


Elkészítés: Az almákat meghámozom, nagy lyukú reszelőn lereszelem, megszórom 2 evőkanál cukorral és őrölt fahéjjal, majd az egészet mikróba teszem 2 percre felmelegítem és állni hagyom.

Egy nagy keverőtálba teszem a tojás sárgáját, a cukrokat és az olvasztott vajat és jól kikeverem. Egy másik tálba  a tojások fehérjéjét teszem, amit kemény habbá verek.

kisült és készül a csokimáz
A lereszelt és felmelegített almát kicsavarom, majd beleteszem a tojásos keverékbe, hozzáadom a többi alapanyagot, végül a tojásfehérje habot is beleforgatom.

A sütőt előmelegítem 170 C fokra. Egy lapos, a sütő méretének megfelelő nagy tepsit kibélelek sütőpapírral, ebbe öntöm a tésztát, majd el is simítom a tetejét.

Sütőbe tolva 170 C fokon 50-55 percet sütöm. Ha megsült kiemelem a sütőpapírral együtt, megfordítom óvatosan,,, nehogy eltörjön (egy tálcával rásegítek) és visszarakom a tepsibe, de úgy, hogy a sütőpapíros fele legyen felül. Lehúzom róla a sütőpapírt és hagyom kihűlni.
tulajdonképpen készen van

Míg hűl a tészta elkészítem a csokimázat a tetejére. Vajjal a csokipasztillákat felmelegítem, rumaromával ízesítem, majd egy kenőkés segítségével elkenem a tészta tetején. Pár szem díszcukorral meghintem.

így még szebb:)
Kihűlés után szeletelem.

FARKAS SIMOGATÁS A VERESEGYHÁZI MEDVEOTTHONBAN

Karácsonykor a fiam (Gyuri) a Guszti nővérétől (Kriszti) egy igazán találó és megható ajándékot kapott, aminek rettenetesen örült.

talán megsimogathatsz:)
puszi, puszi
Mit? Egy oklevelet ami igazolja, hogy támogatója 1 éven át a veresegyházi Medvefarmon élő Zolika nevű farkasnak. A Gyuri nagy farkas fan:) Ez azt jelenti, hogy ha kilátogat hozzájuk, akkor  gondozó kíséretében meg is simogathatja a farkasokat illetve majd tavasztól, előzetes egyeztetés után, sétálni is viheti a park területén.
Gyurka egy kicsit meg van illetődve:)


Ma reggel korán keltünk, mivel Gödön volt egy kis dolgunk, aztán ha már arrafelé indultunk és ráadásul szép napos idő is volt, elmentünk a veresegyházi Medveotthonba.


gondozó is benn van a kifutóban
Csak gratulálni tudok az Önkormányzatnak, hogy felajánlotta a területet, a társadalmi munkát végző embereknek, akik széppé dolgozták a környezetet  a fenntartóknak és ott dolgozóknak is.
egy farkas, két farkas, sok farkas:)



A medvék még ebben a viszonylag hideg időben is várták  látogatókat, méretes fakanalakat adtak és maci mézet, ezzel lehetett etetni a medvéket.  Hátrébb gólyák dideregtek, szegénykék biztosan fáztak, de legalább éhen nem halnak, mert itt etetik őket.
kukucs


A farkasok és az agancsosok kifutója hátrébb volt, így indultunk arra felé, amikor egy terep színű gatyás férfi egy német juhász kutyával szintén arra vette az irányt. Szemrevételeztük Őt, majd " hatalmas intelligenciával " rájöttünk, hogy valószínűleg ide tartozik és akkor mi tulajdonképpen Őt keressük.
szépek


Kedves volt, hozta máris a kulcsot és beengedett minket a farkasok kifutójának belső terébe, ahonnan viszont már csak a Gyuri ment be a farkasfalkához.
Gyurka Zolikával


Hát nagyon aranyosak voltak, már ha ez jó kifejezés 2 éves kifejlett farkasokra. 6 hím volt és 2 nőstény. A  nőstények is odajöttek, de mivel állandóan egymással rivalizálnak, rögtön összekaptak.



Még sosem láttuk a Zolikát, csak a képeken ami a honlapon van fenn, de rögtön megismertem. Jelenleg nem ő az alfa hím, pedig az volt. Az Alfa nevű lett az alfa hím, pedig a Zolika nagyobb, a feje is a teste is a súlya is, de jámborabb.


A farkasok szépen mind odajöttek a Gyurihoz, nyalogatták, szagolgatták, kb. egy 20 percet volt benn náluk. Viszonylag hamar elvesztették az érdeklődésüket, mivel semmi nem volt nálunk (de nem is szabad etetni őket), mondta is a gondozó, hogy ennyi volt, de aztán még kétszer visszajöttek egy simogatásra és puszira.

ez már a harmadik "roham" volt


Viszont, amikor a végén a Gyuri szeretett volna közeledni a már eltávolodó farkashoz, az egy mély morgással jelezte, hogy elég volt részéről. Persze aztán még egyszer odajött, de mindent szabad akaratából csinált és ez így volt a jó.



Nagyon jó élményekkel indultunk haza, mindegyikünk tudott  örülni valaminek. :)
Ő Alfa, hűű de szééép...

kisgyerek a mézes fakanállal



a mackók lelkesen nyalogatják a mézet

Titeket pedig akik olvassátok ezt az írást, buzdítani szeretnélek, hogy tavasszal látogassatok el és esetleg támogassátok a Medveotthont vagy csak 1 farkast:))


2012. 01. 06.

WOKBAN PIRÍTOTT PÁCOLT CSIRKEMELL CSÍKOK ÜVEGTÉSZTÁVAL, ZÖLDSÉGEKKEL

Szerintem nagyon egészségesek a sok-sok zöldséggel készített wok-ban pirított, bármilyen húsfélével elkészíthető ételek.

Tavaly óta van wok serpenyőm,  de többszöri használat után rájöttem, hogy mi lehet a probléma.
Kerámialapos villanytűzhelyem van és a wok edénynek az alja eléggé kicsi, így keskeny felületen érintkezik a hővel, ami nem segíti a gyors és erős felmelegedést. A magas hőmérséklet szükséges lenne ahhoz, hogy piruljon és ne párolódjon.

Amikor friss zöldséggel készítem, akkor gyufaszál méretűre vágom a zöldségeket, de most fagyasztott zöldségkeverékkel csinálom, így egyszerűbb is és a készen kapott kínai zöldségkeverékbe különlegesebb zöldségek is vannak.

Többféle pácot is szoktam csinálni, kókusztejest, szójaszószost, bor alapút, a fűszerek: szecsuáni bors, fahéj, fokhagyma, gyömbér, curry, kurkuma, durvára darált színes bors, garam masala, amiket általában használok, de vannak készen kapható wok fűszerkeverékek és azok is nagyon jók.

Ami a lényeg, hogy gyorsan, magas hőmérsékleten, pár percet kell forgatni fajtánként az alapanyagokat, először a hagymákat, majd a zöldségeket és végül a húsfélét. A pirított alapanyagokat kiszedjük, lefedve melegen tartjuk, végül az egészet összevegyítjük és felforrósítjuk.

Köretként jó az üvegtészta, különböző rizsfélék, spagetti.

(A fentiek miatt nem wokban készítem az ételt, hanem széles és lapos serpenyőben.)


PIRÍTOTT, PÁCOLT CSIRKEMELL CSÍKOK, ZÖLDSÉGEKKEL ÉS ÜVEGTÉSZTÁVAL:
ez kell hozzá
Hozzávalók:
Pácléhez:
2 evőkanál zöld curry paszta (de jó a sárga curry por is)
1 evőkanál garam masala (por vagy paszta is jó)
1 kiskanál kurkuma


1,5 dl vörösbor (fehér is jó)
1 kiskanál őrölt fahéj
ujjnyi vastag friss gyömbér reszelve
3 gerezd fokhagyma reszelve


3 db csirkemell filé
500 g üvegtészta (metélt)
60 dkg  kínai zöldségkeverék
hozzákeverem az üvegtésztát
20 dkg gomba szeletelve
3 gerezd fokhagyma apróra vágva
szójaszósz


olaj




Elkészítés: A páchoz valókat összekeverjük és a megmosott, vékony hosszúkás csíkokra vágott csirkemellet belefogatjuk, fóliával lefedve a tálat hűtőbe pácoljuk 1 napot.

szögletes formába tálalom
Másnap a lapos serpenyőben kevés olajat forrósítok, ebbe pirítom meg a zöldségeket majd  a pácból kiemelt húst. Szójaszósszal meglocsolom, majd összekeverem és újból visszateszem a serpenyőbe őket, hogy átpirítsam.

Az üvegtésztát a leírás szerint elkészítem, de általában ezt a tésztafélét nem kell főzni csak forróvizet önteni rá és 2-5 percig állni hagyni benne, ez idő alatt felpuhul, leszűröm, leöblítem  és tálalható is.
különböző formák a szép tálaláshoz
Szeretem összekeverni a tésztát a pirított hússal és zöldségekkel.:)


Karácsonyra kaptam a szögletes formákat (a KIKA-ban vettük), kerek már volt eddig is. Igazán egyszerű velük dolgozni, mert nem tapad hozzá semmi, így csak beletöltöm, egy kissé ellapogatom és már le is húzható, a formáját pedig megtartja még így is, hogy tésztás ételről van szó.

2012. 01. 04.

ÚJÉVI KOCSONYA CSÜLÖKBŐL

A gyerek nyaggatott, hogy csináljak kocsonyát, meg is vettem mindent hozzá, de év végén olyan sok kaja volt itthon, (a hidegtál végét éppen az előbb ettem meg), hogy azt mondtam Neki, majd ha egy kicsit kiürül a hűtő akkor lesz kocsonya.

A hagyományos kocsonyát egyszerűen nem tudom megenni,  a fület, farkat, orrot, fejet a fogakkal stb. brrr.:))

Otthon az apu mindig csinált egy tálat,/ csak nekem/, amiben csak hús volt semmi zsíros, mert azt egyszerűen utáltam.

A legegyszerűbb, ha ilyen finnyásak vagyunk, de azért kocsonyát szeretnénk enni, hogy nyers csontos csülökből készítjük. Ebben van hús, bőr és csont is, ami mind kell ahhoz, hogy a kocsonya kocsonya legyen. Szinte úgy készítem mintha leves lenne, de a levét a végén jól bepárolom.

készen van


KOCSONYA  CSÜLÖKBŐL:
Hozzávalók 4 tálhoz


felteszem főni
1 db nyers csontos csülök
1-2 sárgarépa
1-2 fehér répa
fél zeller gumó
1 szál zeller levél
fél karalábé
1 nagy hagyma
3 gerezd fokhagyma
15 szem egész fekete bors
1 db babérlevél
1 kiskanál erős pityu
1 kiskanál egész kömény

a zsírosabb a Gyurkáé




Elkészítés:
Egy nagy lábosba teszem a megmosott csülköt, mellé rakom a tisztított zöldségeket, fűszerezem és felöntöm 4 liter vízzel. Lassan felforralom, lehabozom, majd fedőt teszek rá és lassú forralással 3-3,5 órát forralom. Félidőben a fedőt leveszem róla, a csontról késsel lelazítom a húst, tovább forralom, hogy a a levét elforrja, bepárolódjon.

A húst kiszedem egy tálcára, lefejtem végleg a csontról. A tálakra elosztom a húsos részeket, a gyereknek sok zsírosat rakok, mert azt szereti, elrendezgetem, hogy ne álljon ki húsdarab magasan.
Míg ezzel foglalatoskodtam a leve egy kissé leülepedett. Merőkanállal, szűrőn keresztül  rászedem a levet a húsokra.

Kiteszem az erkélyre (hidegre) hűlni, majd dermedés után mehetnek a hűtőbe.

Fedeles üvegtálba szedtem, hogy lezárhassam.