Ez a hagyomány a római időkre nyúlik vissza. November 11-e a naptárban ősidők óta a téli évnegyed kezdő napja: megkóstolták az új bort és az új termés is kitartott bőven, így nagy eszem-iszomot tartottak, hogy jövőre is jó termés legyen mindenhol.A rómaiak Aesculapiust, az orvosistent ünnepelték ilyenkor, s ludat öltek, amely a hadisten, Mars szent madara volt. (A madarak gágogásukkal egyszer megmentették Rómát a gallok éjszakai orv rajtaütésétől.) A keresztény naptárban is ez alapján kapott helyet: a lúd római neve “avis Martis” (Mars isten madara); régi szófejtéssel „Márton madara”-ként ünnepelték, így nem kellett eltérni a lúdlakomák évnegyedkezdő római szokásától. A reformációnak korában is folytatódott a hagyomány: a protestánsok Luther Márton neve napján emelgették a poharaikat ilyenkor.
A Márton-napi liba-lakomáról szóló elsőírásos beszámoló 1171-ből származik. Akkoriban ez inkább azzal volt kapcsolatba hozható, hogy Szent Márton napja jelentette a paraszti év végét, a népszokás ilyenkor zárták le az éves gazdasági munkákat, kezdetét vette a természet téli pihenő időszaka. A cselédek ilyenkor kapták meg évi bérüket és hozzá ráadásként egy libát, mert a szárnyasok nyáron felduzzadt hadát a tél beállta előtt meg kellett tizedelni. E napon kóstolták meg az újbort és vágtak le először tömött libákat. Ám e szokás gyökerei is mélyebbre, az aratási időszak végén álló pogány állatvágási ünnepekre nyúlnak vissza, amelyeket a kereszténység így vett át.
Okosodás után jöhet a fincsi libasült:
Márton napi liba lakoma |
LIBASÜLT ALMÁS ÁGYON, BOROS LILA KÁPOSZTÁVAL:
Hozzávalók:
száraz serpenyőbe a bőrős felével lefelé, elősütöm |
2 db hízott libamell
1 db libacomb
2 db alma
1 db fehér hagyma
borsikafű
5 szem egész szegfűszeg
őrölt fahéj
kakukkfű
só
durvára darált színes bors
wok fűszerkeverék (vagy kínai 5 fűszer keverék)
1 dl vörösbor
Lila káposztához:
70 dkg lila káposzta
1 kis fej fehér hagyma
só
cukor
ecet
őrölt kömény
2 dl vörösbor
Elkészítés: A párolt káposztával kezdem: megmosom és vékonyra felszeletelem a lila káposztát. Ezután egy nagyobb serpenyőbe az apróra vágott fehér hagymát kevés olajon üvegesre párolom, majd hozzáadom a káposztát. Sózom, kevés ecetet és cukrot is adok hozzá, majd lefedem és addig párolom, amíg a leve elpárolódik. Ezután hozzáöntöm a vörösbort, lefedem és tovább párolom. Összességében 2 órán át párolom és mindig adok hozzá egy kis bort. A végén újból ízesítem cukorral, ecettel és köménnyel.
mehet a sütőbe, lefedve |
A liba mellet és combot megmosom, majd éles késsel a zsírréteget bevagdosom, rácsosan. Ezután egy serpenyőt rakok a tűzhelyre, zsiradék nélkül felforrósítom és ebbe teszem a libákat a bőrös részükkel lefelé. 15 percet sütöm, néha megforgatom, hogy mindkét oldala megpiruljon, ez idő alatt legalább 3 dl zsírt enged ki magából.
Ezután ráfektetem az almára és a hagymára, óvatosan aláöntöm a vörösbort, lefedem alufóliával és 1 órát sütöm. Ezután a fóliát leveszem és további fél órát pirítom.
Amikor elkészült tányérra szedem és felszeletelem, krumplipürével és a boros lila káposztával tálalom.
surimi tekercs |
feltekerés előtt |
Hozzávalók:
4-5 NORI lap
3 dl sushi rizs
6 dl víz
1 evőkanál cukor
1 kiskanál só
1 dl 3 % rizsecet
5 db surimi rákcsík
fél sárga kaliforniai paprika
fél avokádó
kevés pácolt gyömbér
lila hagyma
Elkészítés: A rizst alaposan lemosom, majd kétszeres mennyiségű vízben, cukorral és sóval, lefedve kis lángon puhára főzöm. Ezután hozzákeverem a rizsecetet és óvatosan forgatva lehűtöm, majd lefedem z elkészült, már ragacsos rizst.
a tekercsek felvágás előtt |
A többi hozzávalót is előkészítem, a paprikát és az avokádót vékony csíkokra vágom, a surimit is elfelezem hosszában, a lila hagymát vékonyra szeletelem.
a kés legyen nagyon éles és minden vágás előtt le kell mosni |
A nori lapot a fényesebb felével lefelé bambusz tekerőre rakom, amit én előtte egy nylon zacskóba szoktam bebugyolálni. Erre először egy nagyobb maréknyi rizst nyomkodok szét a nori lap 2/3 részéig, a végére mindig teszek pár szem rizst, hogy jobban összetapadjon.
ebbe japán omlett is van |
a sushi mutatós és nagyon egészséges |
banános túró rudi torta |
BANÁNOS TÚRÓ RUDI TORTA:
Hozzávalók:
tészta:
6 tojás
6 evőkanál cukor
5 evőkanál liszt
1 evőkanál kakaópor
2 evőkanál tej
1 csomag sütőpor
pici só
Töltelék:
1-2 db banán
0,5 kg túró
1 csomag vaníliás cukor
1 citrom reszelt héja
fél citrom leve
3 evőkanál porcukor
2 dl habtejszín
1 evőkanál porcukor
1 csomag habfixáló
Csokimáz:
3 evőkanál cukor
3 evőkanál kakaópor (holland)
3 evőkanál víz
8 dkg margarin vagy vaj
Elkészítés: A tésztához a tojásokat szétválasztom, a fehérjét kemény habbá verem, a sárgáját a cukorral szintén jól kikeverem, majd hozzáadom a tejet és a kakaóport, ezzel is kikeverem. Ezután keverem bele a fehérjehabot, szitálom bele a lisztet és a sütőport, elvegyítem, majd sütőpapírral bélelt tepsibe öntöm. A széleit is elsimítom, ezután 180 C fokra előmelegített sütőbe 12 perc alatt készre sütöm. Kiveszem és papírral együtt az asztalra húzom a piskótát, ott hagyom kihűlni.
A töltelékhez egy nagyobb tálba teszem a túrót, a porcukrot, citromlevet és héját, majd összekeverem. Egy másik tálba a habtejszínt a porcukrot és a habfixálót verem kemény habbá, majd amikor elkészült összekeverem a túróssal. A krém készen is van.
A piskótáról lehúzom a papírt és a két hosszabbik szélét 2 cm vastagon levágom, ez lesz a banánt közrefogó része, a maradékot pedig hosszában csak elfelezem, ez lesz az alja meg a teteje.
Tálcára teszem az alsó lapot, erre a fele túrós tölteléket és elsimítom. Ezután a két szélére teszem a 2 vékony csík piskótát, úgy hogy közé férjen a banán. A banánokat belehelyezem, majd a maradék túrós tölteléket is ráhalmozom és elsimítom. Lefedem a tetejével.
A csokimázhoz egy kis edényben a hozzávalókat felmelegítem és amikor fényes és elolvadt a cukor, akkor ráöntöm a tetejére, késsel elsimítom.
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése